субота, 30 квітня 2016 р.

Цікаві факти про Пасху


У Болгарії сотні виготовлених перед паскою великих і маленьких глиняних горщиків оздоблених добрими побажаннями скидаються з верхніх поверхів в ознаменування пасхальної перемоги над злом. Будь-який перехожий може взяти черепок від розбитого горщика на щастя.
У Росії та Сербії крашанками « христосуються » - розбиваючи по черговості різні кінці , так само люди христосуються тричі в щоки . Діти влаштовують « покатушки » - у кого яйце далі покотиться .
Великоднє фарбоване яйце в українській культурі означало нове життя , відродження . Великодні яйця катали по землі , щоб вона була родючою , його клали в праву руку померлим на Великдень людям , фарбовані яйця берегли протягом року , щоб використовувати як захист будинку від пожежі і посівів від паразитів.
У деяких країнах Європи та Північної Америки існує звичай вранці Великодня ховати великодні яйця. Діти прокинувшись вранці , одразу ж починають обшукувати весь будинок у пошуках яєць. У результаті пошуків малюки виявляють « гніздо» пасхального кролика з безліччю різнобарвних яєць .
Великодній заєць як символ родючості і багатства став символом Великодня в Німеччині з XVI століття і з тих пір розповсюдився по всьому світу. У вигляді зайчиків роблять іграшки та солодощі , а також сувеніри , складові деколи цілі сімейства або різні професії.
Задовго перед Великоднем на головних площах європейських міст відкриваються Пасхальні ярмарки , де можна купити речі , зроблені своїми руками. Мости і фонтани прикрашаються зеленню і різнокольоровими яйцями , символізуючи Великодні струмки - Оновлення та Весну Радості . У багатьох двориках можна побачити кущі і дерева , прикрашені яйцями і різними персонажами , на зразок Різдвяної ялинки.
На Україні є звичай відвідувати на Великдень могили родичів .
У більшості європейських країн Страсний тиждень і тиждень після Великодня є шкільними та студентськими канікулами. Багато європейських країн , а також Австралія відзначають Великдень і Пасхальний понеділок , як державні свята. В Австралії , Великобританії , Німеччині , Канаді , Латвії , Португалії , Хорватії та більшості латиноамериканських країн державним вихідним також є Страсна п'ятниця . Всі Великодні тридення - державні свята в Іспанії.
Ще задовго до появи Христа древні народи вважали яйце прообразом Всесвіту - з нього народився світ, що оточує людину . Ставлення до яйця як до символу народження відбилося у віруваннях і звичаях єгиптян , персів , греків , римлян. У слов'янських народів , які прийняли християнство , яйце асоціювалося з родючістю землі , з весняним відродженням природи.
Звичай фарбувати яйця пов'язаний з ім'ям римського імператора Марка Аврелія . У день , коли народився Марк Аврелій , одна з курей , що належали його матері , нібито знесла яйце , позначене червоними крапками. Щасливу ознаку було витлумачено як народження майбутнього імператора . З 224 року у римлян стало звичаєм посилати як привітання один одному пофарбовані яйця . Християни перейняли цей звичай , вклавши в нього інший зміст : червоний колір має особливу силу , бо яйце у великодні свята забарвлене кров'ю Христа.
Інша легенда фарбування яєць свідчить: після смерті Христа сім іудеїв зібралися на бенкет. Серед страв були смажена курка і зварені круто яйця. Під час бенкету один з присутніх , згадавши про страченого , сказав , що Ісус воскресне на третій день. На це господар будинку заперечив: « Якщо курка на столі оживе , а яйця стануть червоними , тоді він воскресне ». І в ту ж мить яйця змінили колір , а курка ожила.
Третя легенда стверджує , що це Діва Марія , щоб розважити немовляти Ісуса , першою почала фарбувати яйця.
Ще одна легенда пов'язує цей звичай з ім'ям французького короля Людовика Святого , натхненника хрестових походів. Звільнений з полону , він готувався повернутися на батьківщину. Перед його від'їздом був улаштований бенкет , на якому серед інших наїдків були яйця , розфарбовані в різні кольори.
Офіційна християнська версія - У часи римського панування було прийнято , відвідуючи імператора , приносити йому дар . І коли бідна учениця Христа , свята Марія Магдалина прийшла в Рим до імператора Тиверія із проповіддю віри , то подарувала йому просте куряче яйце. Тіверій не повірив у розповідь Марії про Воскресіння Христа і вигукнув: «Як може хтось воскреснути з мертвих? Це так само неможливо, як якби це яйце раптом стало червоним » . Тут же на очах імператора відбулося диво - яйце стало червоним , засвідчуючи істинність християнської віри. І Тіверій вигукнув: «Воістину воскрес! »
  Найбільшим пасхальним яйцем у світі є  те,яке знаходиться в місті Вегревілле, у провінції Альберта (Канада). Вага яйца - майже 2 тонни, а довжина - близько 8 метрів!

Великдень надихав багатьох великих майстрів мистецтва. Справжнім шедевром стали "Великодні яйця" одного з найвідоміших ювелірів - Петера Карла Фаберже. У виробі «Конвалії» знаходиться механізм, при «запуску» котрого з яйця з'являються і розкладаються віялом три маленьких портретаи— імператора Олександра і двох його дочок. Починаючи з 1883 року  імператор щорічно замовляв на Великдень для своєї дружини набір святкових дорогоцінних яєць.

Немає коментарів:

Дописати коментар